DE1B3KX151KA4BN01F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DE1B3KX151KA4BN01F
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 150PF 250V RADIAL
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Ratings :
X1, Y1
Lead Style :
Formed Leads
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-25°C
REACH SVHC :
No SVHC
Capacitance :
150pF
Lead Pitch :
10.0076mm
Max Operating Temperature :
85°C
Size / Dimension :
0.276Dia 7.00mm
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 5 months ago)
Temperature Coefficient :
B
Tolerance :
±10%
Height Seated (Max) :
0.394 10.00mm
Voltage - Rated :
250VAC
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
Radial, Disc
Lead/Base Style :
Straight
Applications :
Safety
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
KX
Mount :
Through Hole
Murata Electronics DE1B3KX151KA4BN01F
KX 150pF 250VAC Ceramic Capacitor ±10% B 0.276Dia 7.00mm -40°C~125°C Through Hole Radial, Disc
DE1B3KX151KA4BN01F Overview
A 0.276Dia 7.00mm size/dimension program is available for this device.A higher operating temperature is required to achieve stable operation.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is B.There is no lead pitch on capacitors, and it is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
DE1B3KX151KA4BN01F Features
a size/dimension of 0.276Dia 7.00mm