DE1A-L2-24V
Mfr.Part #
DE1A-L2-24V
Manufacturer
Panasonic
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 24V
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Must Operate Voltage :
16.8VDC
Switching Voltage :
250VAC 30VDC -Max
Test Voltage :
5kV
Series :
DE
Ratings :
IP67
ECCN Code :
EAR99
Coil/Input Supply Type :
DC
Contact (AC) Max Rating R Load :
10A@250VAC
Termination :
PC Pin
Mounting Type :
Through Hole
Power Consumption :
200mW
Switching Current :
10A
Contact Resistance :
30mOhm
Operating Temperature :
-40°C~70°C
REACH SVHC :
Unknown
Coil Resistance :
2.88kohm
Electrical Life :
100000 Cycle(s)
Max Voltage Rating (AC) :
440V
Body Height :
12mm
Length - Termination :
0.0035 inch
Body Length or Diameter :
25mm
Factory Lead Time :
9 Weeks
Packaging :
Tube
Physical Dimension :
25mm x 12.5mm x 12mm
Contact/Output Supply Type :
AC/DC
Published :
Weight :
9g
Number of Terminations :
6
Lead Free :
Lead Free
Pitch :
2.54mm
Number of Pins :
8
Max Current Rating :
10A
Termination Style :
PC Pin
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Coil Voltage :
24VDC
Dielectric Strength Between Open Contacts :
1000 Vrms
Coil Type :
Latching, Dual Coil
Switching Capacity :
300 W
Operate Time :
10ms
PCB Hole Count :
6
Contact (AC) Max Power Rating R Load :
2500VA@440VAC
Mount :
Through Hole
Release Time :
5ms
Input Switching Control Type :
Random
Coil Power :
200mW
Contact (DC) Max Power Rating R Load :
300W@230VDC
Relay Action :
LATCHED
Coil Current :
8.3mA
Throw Configuration :
SPST
Contact (DC) Max Rating R Load :
10A@30VDC
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Body Breadth :
12.5 mm
Max Voltage Rating (DC) :
230V
Coil Voltage (DC) :
24V