DD500S33HE3BPSA1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DD500S33HE3BPSA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
DIODE MODULE VCES 3300V 500A
Stock
96
In Stock :
96
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Case Connection :
Isolated
Number of Elements :
2
Mounting Type :
Chassis Mount
Packaging :
Tray
Output Current-Max :
500A
JESD-30 Code :
R-PUFM-X4
Terminal Position :
UPPER
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
3300V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
3.85V @ 500A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
3300V
Reach Compliance Code :
Compliant
Number of Terminations :
4
Number of Phases :
1
Package / Case :
Module
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Operating Temperature - Junction :
-40°C~150°C
HTS Code :
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500A @ 1800V
Application :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
RoHS Compliant
Diode Element Material :
SILICON
Surface Mount :
No
Factory Lead Time :
12 Weeks
Diode Configuration :
2 Independent
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Published :
2016
Diode Type :
Standard
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature (Max) :
150°C
Datasheets
DD500S33HE3BPSA1
Infineon Technologies DD500S33HE3BPSA1
Standard Rectifier Diode 2 Independent Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) -40°C~150°C 2-Element Module Chassis Mount
DD500S33HE3BPSA1 Overview
An output voltage of 500A is the maximum it can handle.
DD500S33HE3BPSA1 Features
a maximum output voltage of 500A
DD500S33HE3BPSA1 Applications
There are a lot of Infineon Technologies
DD500S33HE3BPSA1 applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23