DD-50S-A191-A197
Mfr.Part #
DD-50S-A191-A197
Manufacturer
ITT Cannon
Package / Case
SOD
Datasheet
Download
Description
CONN D-SUB RCPT 50POS PNL MNT
Active
Orientation :
Straight
Brand :
Current Rating :
5A
Mounting Type :
Panel Mount
Packaging :
Bulk
Reference Standard :
UL
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Total Number of Contacts :
50
Base Product Number :
DD50
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Pbfree Code :
RoHS :
Details
50
Wire Size (Max) :
20 AWG
UL Flammability Code :
94V-0
Factory Lead Time :
12 Weeks
Current Rating (Amps) :
5A
COPPER ALLOY
Contact Design :
PREASSEM CONN
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Termination :
Solder Cup
Tin
Mount :
Panel
Reliability :
COMMERCIAL
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Package / Case :
SOD
Rated Current (Signal) :
5A
Body Breadth :
0.605 inch
Number of Ports :
1
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
IEC Conformance :
Housing Material :
Thermoplastic
Shell Material, Finish :
Steel, Tin-Nickel Plated
Voltage Rating :
Dielectric Material :
Thermoplastic
Datasheets
DD-50S-A191-A197
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DD-50S-A191-A197 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Operating Temperature:-55°C~125°C, Package / Case:SOD, DD-50S-A191-A197 pinout, DD-50S-A191-A197 datasheet PDF, DD-50S-A191-A197 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DD-50S-A191-A197 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.