DD-50PAF-N
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DD-50PAF-N
Manufacturer
JAE Electronics
Description
CONN D-SUB PLUG 50POS R/A SLDR
Manufacturer :
JAE Electronics
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Contact Type :
Signal
Feature :
Grounding Indents, Shielded
Color :
Black
Flange Feature :
Housing/Shell (M2.6)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Termination :
Solder
Connector Type :
Plug, Male Pins
Published :
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Style :
D-Sub
RoHS Status :
RoHS Compliant
Dielectric Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Current Rating (Amps) :
5A
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Rows :
3
Shell Size, Connector Layout :
5 DD D
Contact Finish :
Gold
Lead Free :
Lead Free
Number of Positions :
50
Contact Form :
Stamped
Backset Spacing :
0.283 (7.20mm)
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Datasheets
DD-50PAF-N
Introducing D-Sub Connector Assemblies JAE Electronics DD-50PAF-N from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~105°C, Mounting Type:Through Hole, Right Angle, DD-50PAF-N pinout, DD-50PAF-N datasheet PDF, DD-50PAF-N amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies JAE Electronics DD-50PAF-N ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
DD-50PAF-N Overview
DD-50PAF-N Features
DD-50PAF-N Applications
There are a lot of JAE Electronics
DD-50PAF-N D-Sub Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP