DD-50P-K87
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DD-50P-K87
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN D-SUB PLUG 50POS PNL MNT
Stock
197
In Stock :
197
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Orientation :
Straight
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
RoHS :
Details
Contact Type :
Signal
Package :
Bulk
Product Status :
Active
Backset Spacing :
Number of Rows :
3
Material :
Steel
Connector Type :
Plug, Male Pins
RoHS Status :
RoHS Compliant
Body Material :
Metal
UL Flammability Code :
94V-0
Reference Standard :
UL
Number of Ports :
1
Contact Form :
Machined
Depth :
17.67mm
Contact Plating :
Contact Finish Thickness :
Flash
Option :
GENERAL PURPOSE
Filter Feature :
No
Wire Gauge :
20-28 AWG
Shell Finish :
Tin
Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Resistance :
10MOhm
Pbfree Code :
yes
Dielectric Material :
Thermoplastic
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Packaging :
Bulk
Series :
Original D
Termination Style :
Solder Cup
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Brand :
Body Plating :
Zinc
IEC Conformance :
No
Type :
PLUG
Current Rating (Amps) :
5A
Connector Style :
D-Sub
Contact Gender :
Pin (Male)
Shell Material, Finish :
Steel, Tin-Nickel Plated
Product Category :
D-Sub Standard Connectors
Housing Material :
Polyester
Rated Current (Signal) :
5A
Length :
66.93mm
Contact Design :
STAMPED, PREASSEM
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Gender :
Male
DIN Conformance :
Total Number of Contacts :
50
Ingress Protection :
Shell Size :
5 (D)
Empty Shell :
Termination :
Solder Cup
Published :
2016
Body Breadth :
0.605 inch
Features :
Grounding Indents
Breakdown Voltage :
1.25kV
Factory Lead Time :
12 Weeks
Voltage Rating :
Current Rating :
5A
Mounting Style :
Wire
Wire Size (Min) :
20 AWG
REACH SVHC :
No SVHC
Shell Size, Connector Layout :
5 DD D
Number of Positions :
50
Radiation Hardening :
Feature :
Grounding Indents
Mixed Contacts :
Mounting Angle :
Vertical
Mount :
Panel
Reliability :
COMMERCIAL
MIL Conformance :
Color :
Black
Contact Finish :
Gold
Product Type :
D-Sub Connectors - Standard Density
Mounting Type :
Panel Mount
Working Voltage :
350V
Wire Size (Max) :
20 AWG
Datasheets
DD-50P-K87
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DD-50P-K87 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:PLUG, Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Panel Mount, DD-50P-K87 pinout, DD-50P-K87 datasheet PDF, DD-50P-K87 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DD-50P-K87 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.