DCP4G064009JD4KSSD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DCP4G064009JD4KSSD
Manufacturer
WIMA
Package / Case
Radial - 4 Leads
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 400UF 10% 400VDC RAD
Stock
40
In Stock :
40
Manufacturer :
WIMA
Product Category :
Film Capacitors
Height Seated (Max) :
2.559 65.00mm
Ratings :
AEC-Q200
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
2.244Lx1.772W 57.00mmx45.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Spacing :
2.067 52.50mm
Voltage - Rated DC :
400V
Applications :
Automotive; DC Link, DC Filtering
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Tolerance :
±10%
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1MOhm
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Package / Case :
Radial - 4 Leads
Capacitance :
400μF
Termination :
PC Pins
WIMA DCP4G064009JD4KSSD
400μF Film Capacitor ±10% Radial - 4 Leads PC Pins 400V-DC Polypropylene (PP), Metallized
DCP4G064009JD4KSSD Overview
This device has 1mOhm ESR (Equivalent Series Resistance).Electrical devices such as this have a lead spacing of 2.067 52.50mm.In addition to operating at -55°C~105°C degrees, the device is capable of operating at other temperatures as well.
DCP4G064009JD4KSSD Features
1mOhm equivalent series resistance (ESR)