DCBST25DN
Mfr.Part #
DCBST25DN
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
BKSHL 25 POS .25" DIA TOP ENT NI
Stock
38
In Stock :
38
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
D-Sub, D-Shaped Connector Backshells, Hoods
Cable Exit Angle :
180°
Hardware :
Plating :
Electroless Nickel
RoHS :
Details
Type :
EMI/RFI Shielded Backshell
Shell Size :
3 (B)
Cable Exit :
180°
Series :
DCBS
Features :
Mating Screws 2-56
IP Rating :
Cable Type :
Round
Material :
Aluminum Alloy
Color :
Silver
Number of Positions :
25 Position
Shell Plating :
Nickel
Package :
Bag
Shell Material :
Aluminum Alloy
Shielding :
Shielded
Accessory Type :
One Piece Backshell
Product Status :
Active
Datasheets
DCBST25DN
Cinch Connectivity Solutions DCBST25DN
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN BACKSHELL 9POS 180DEG
  • NorComp
    CONN BACKSHELL 9POS 180DEG GRAY
  • ASSMANN WSW Components
    CONN BACKSHELL 9POS 180DEG SHLD
  • ASSMANN WSW Components
    CONN BACKSHELL 9POS 180DEG BLACK
  • NorComp