DC-37S-A190-A197
Mfr.Part #
DC-37S-A190-A197
Description
CONN D-SUB RCPT 37POS PNL MNT
Current Rating :
5A
Total Number of Contacts :
37
Product Category :
D-Sub Standard Connectors
Factory Lead Time :
12 Weeks
DC37
IEC Conformance :
No
Dielectric Material :
Thermoplastic
Steel, Tin-Nickel Plated
Subcategory :
D-Sub Connectors
Housing Material :
Thermoplastic
Mixed Contacts :
No
RoHS Compliant
UL Flammability Code :
94V-0
Wire Gauge :
20-28 AWG
Number of Rows :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Product Type :
D-Sub Connectors - Standard Density
Black
HTS Code :
Voltage Rating :
Filter Feature :
Package :
Bulk
Shell Finish :
Tin
DIN Conformance :
COPPER ALLOY
RoHS :
Details
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Option :
GENERAL PURPOSE
MIL Conformance :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
JESD-609 Code :
e4
Brand :
Mounting Type :
Panel Mount
ECCN Code :
EAR99
Current Rating (Amps) :
5A
Ingress Protection :
Termination :
Solder Cup
Contact Finish Thickness :
50.0μin 1.27μm
Connector Style :
D-Sub
Empty Shell :
Datasheets
DC-37S-A190-A197
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DC-37S-A190-A197 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Panel Mount, DC-37S-A190-A197 pinout, DC-37S-A190-A197 datasheet PDF, DC-37S-A190-A197 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DC-37S-A190-A197 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.