DB2L32400L1
Mfr.Part #
DB2L32400L1
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
DIODE SCHOTTKY 30V 500MA 0201
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Current - Average Rectified (Io) :
500mA
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Mounting Type :
Surface Mount
Case Code (Metric) :
Average Rectified Current :
500mA
Supplier Device Package :
Mount :
Surface Mount
Reverse Recovery Time :
3.2 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr :
225μA @ 30V
Case Code (Imperial) :
Max Reverse Voltage (DC) :
30V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
30V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
490mV @ 500mA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Capacitance @ Vr, F :
10pF @ 10V 1MHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Operating Temperature - Junction :
150°C Max
Diode Type :
Schottky
Factory Lead Time :
12 Weeks
Datasheets
DB2L32400L1
Panasonic DB2L32400L1
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 490mV @ 500mA 150°C Max 225μA @ 30V Tape & Reel (TR) 0201 (0603 Metric) Surface Mount
DB2L32400L1 Overview
This device has an average rectified current of 500mA volts.
DB2L32400L1 Features
an average rectified current of 500mA volts
DB2L32400L1 Applications
There are a lot of Panasonic Electronic Components
DB2L32400L1 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB