DB17W2S443A00LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DB17W2S443A00LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN D-SUB RCPT 17POS PNL MNT WW
Manufacturer :
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Min Operating Temperature :
-55°C
Number of Positions :
17 (15 + 2 Power)
Voltage - Rated :
300V
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Tray
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
DW
Max Operating Temperature :
125°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mount :
Through Hole
Number of Pins :
17
Shell Size, Connector Layout :
3 DB B - 17W2
Contact Type :
Signal and Power (Not Included)
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Connector Style :
D-Sub, Combo
Contact Finish :
Gold
Dielectric Material :
Thermoplastic
Current Rating (Amps) :
7.5A
Housing Material :
Thermoplastic
Number of Rows :
2
Termination :
Wire Wrap
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Datasheets
DB17W2S443A00LF
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions DB17W2S443A00LF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Operating Temperature:-55°C~125°C, Number of Pins:17, DB17W2S443A00LF pinout, DB17W2S443A00LF datasheet PDF, DB17W2S443A00LF amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions DB17W2S443A00LF ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
DB17W2S443A00LF Overview
DB17W2S443A00LF Features
DW series
DB17W2S443A00LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
DB17W2S443A00LF D-Sub Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP