DAS504805
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DAS504805
Manufacturer
Cosel
Package / Case
12-DIP Module
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 5V 50W
Manufacturer :
Cosel
Product Category :
Terminal Position :
Dual
Published :
Series :
DAS (50W)
Voltage - Input (Max) :
72V
Voltage - Output 1 :
5V
Applications :
ITE (Commercial)
Voltage - Isolation :
500V
Height :
58mm
Power (Watts) :
50W
Number of Outputs :
1
Trim/Adjustable Output :
yes
Operating Temperature :
-10°C~85°C With Derating
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Output Voltage :
5V
Terminal Form :
PIN/PEG
Current - Output 1 :
10A
Number of Terminations :
12
Efficiency :
80%
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Input (Min) :
36V
Input Voltage-Nom :
48V
Lead Free :
Lead Free
Type :
Isolated PoE Module
Number of Functions :
1
Total Power Output-Max :
50W
Mounting Type :
Through Hole
Surface Mount :
No
Package / Case :
12-DIP Module
RoHS Status :
RoHS Compliant
Weight :
119.999988g
Size / Dimension :
4.53Lx2.28W x 0.50 H 115.0mmx58.0mmx12.7mm