DAC3154IRGCR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DAC3154IRGCR
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
64-VFQFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC DAC 10BIT A-OUT 64VQFN
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Digital to Analog Converters (DAC)
JESD-609 Code :
e4
Thickness :
880μm
Voltage - Supply, Digital :
1.71V~1.89V
Differential Output :
yes
Max Supply Voltage :
3.45V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Pins :
64
Output Type :
Current - Unbuffered
Terminal Pitch :
0.5mm
Width :
9mm
Number of Functions :
1
Interface :
DDR, LVDS, Parallel
Base Part Number :
DAC3154
Reference Type :
External, Internal
Number of DAC Channels :
2
Supply Current-Max :
59mA
Sampling Rate :
500 Msps
Max Power Dissipation :
530mW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Pin Count :
64
Supply Type :
Analog, Digital
Analog Output Voltage-Min :
-0.5V
Data Interface :
LVDS - Parallel
Resolution :
1.25 B
Factory Lead Time :
8 Weeks
Supply Voltage :
1.8V
INL/DNL (LSB) :
Package / Case :
64-VFQFN Exposed Pad
Settling Time :
11ns (Typ)
Pbfree Code :
yes
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Voltage - Supply, Analog :
1.71V~1.89V 3.15V~3.45V
Input Format :
PARALLEL, WORD
Conversion Rate :
500 Msps
Number of Bits :
10
Height :
1mm
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
Architecture :
Current Source
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Terminal Form :
NO LEAD
Lead Free :
Lead Free
Converter Type :
D/A CONVERTER
Terminal Position :
QUAD
Power Consumption :
464mW
Min Supply Voltage :
1.71V
Mounting Type :
Surface Mount
Analog Output Voltage-Max :
1V
Number of Terminations :
Length :
9mm