DAC1220E/2K5G4
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DAC1220E/2K5G4
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
16-SSOP (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC DAC 20BIT V-OUT 16SSOP
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Digital to Analog Converters (DAC)
Thickness :
1.5mm
Pbfree Code :
yes
Input Format :
Serial
Conversion Rate :
500 sps
Lead Free :
Lead Free
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
Output Type :
Voltage - Unbuffered
Number of Converters :
1
Height :
1.75mm
Terminal Pitch :
0.64mm
Mounting Type :
Surface Mount
Surface Mount :
yes
Pin Count :
16
Factory Lead Time :
6 Weeks
Width :
3.9mm
JESD-609 Code :
e4
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Data Interface :
SPI
Differential Nonlinearity :
1 LSB
Max Supply Voltage :
5.25V
Settling Time :
2ms
Terminal Form :
Gull wing
Base Part Number :
DAC1220
Number of Terminations :
16
Differential Output :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Architecture :
Sigma-Delta
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
Power Supplies :
5V
Terminal Position :
Dual
Number of Pins :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Supply Voltage :
5V
Polarity :
Unipolar
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Integral Nonlinearity (INL) :
1 LSB
Reference Type :
External
Resolution :
2.5 B
Power Consumption :
2.5mW
Supply Voltage :
5V
Package / Case :
16-SSOP (0.154, 3.90mm Width)
Nominal Supply Current :
460μA
Number of Bits :
20
Converter Type :
D/A CONVERTER
Length :
4.9mm
Weight :
73.793809mg
Number of Functions :
1
Voltage - Supply, Analog :
5V
Input Bit Code :
BINARY, OFFSET 2'S COMPLEMENT
Min Supply Voltage :
4.75V
Sampling Rate :
500 sps
Contact Plating :
Gold
Datasheets
DAC1220E/2K5G4
Introducing Digital to Analog Converters (DAC) Texas Instruments DAC1220E/2K5G4 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C~85°C, Base Part Number:DAC1220, Number of Terminations:16, Number of Pins:16, Package / Case:16-SSOP (0.154, 3.90mm Width), DAC1220E/2K5G4 pinout, DAC1220E/2K5G4 datasheet PDF, DAC1220E/2K5G4 amp .Beyond Digital to Analog Converters (DAC) Texas Instruments DAC1220E/2K5G4 ,we also offer MCP4822T-E/SN, TLV5620ID, TLC5615IDR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.