DA3J101J0L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DA3J101J0L
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
SC-85
Datasheet
Download
Description
DIODE ARRAY GP 80V 150MA SMINI3
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Frequency Band :
VERY HIGH FREQUENCY
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Max Surge Current :
750mA
Element Configuration :
Common Anode
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Reverse Voltage (DC) :
80V
JESD-30 Code :
R-PDSO-F3
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 80V
Number of Elements :
2
Terminal Position :
Dual
RoHS Status :
RoHS Compliant
Average Rectified Current :
150mA
Published :
Forward Voltage :
1.2V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 100mA
Number of Terminations :
3
Recovery Time :
3 ns
Mount :
Surface Mount
Diode Configuration :
1 Pair Common Anode
Package / Case :
SC-85
Diode Element Material :
SILICON
Diode Type :
Standard
Factory Lead Time :
12 Weeks
Diode Capacitance-Max :
2pF
Operating Temperature - Junction :
150°C Max
Forward Current :
150mA
Terminal Form :
Flat
Mounting Type :
Surface Mount
Min Operating Temperature :
-40°C
Reach Compliance Code :
Unknown
Peak Reverse Current :
100nA
Reverse Recovery Time :
3 ns
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Max Operating Temperature :
85°C
Speed :
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Current - Average Rectified (Io) :
150mA DC
Base Part Number :
DA3J101
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
DA3J101J0L
Standard Rectifier Diode 1 Pair Common Anode Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed 150°C Max 150mA 80V-DC 2-Element SC-85 Surface Mount
DA3J101J0L Overview
In operation, this device will be set to 1.2V volts forward.As a general rule, surge currents should be monitored and kept below 750mA.In operation, this device will be set to 150mA volts forward.This device is powered with reverse voltage peak of 100nA V.
DA3J101J0L Features
1.2V forward voltage
a peak voltage of 100nA
a reverse voltage peak of 100nA
DA3J101J0L Applications
There are a lot of Panasonic Electronic Components
DA3J101J0L applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23