DA16-120UK
Mfr.Part #
DA16-120UK
Manufacturer
Artesyn Embedded Power
Description
AC/DC WALL MNT ADAPTER 12.2V 16W
Manufacturer :
Artesyn Embedded Power
Product Category :
Input Connector :
BS 1363
Series :
DA16 (16W)
Voltage - Input :
90V~264VAC
Frequency :
63Hz
Operating Temperature :
0°C~40°C
Size / Dimension :
3.03Lx2.08W x 1.45 H 77.0mmx53.0mmx36.8mm
Cord Length :
78.74 2.0m
Published :
Applications :
ITE (Commercial)
Weight :
0.33lb 149.69g
RoHS Status :
RoHS Compliant
Form :
Wall Mount (Class II)
Input Type :
Fixed Blade
Output Current :
1.33A
Number of Outputs :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Voltage - Output :
12.2V
Output Power :
16W
Region Utilized :
United Kingdom
Current - Output (Max) :
1.33A
Polarization :
Positive Center
Approval Agency :
CB, CE
Efficiency :
75%
Power (Watts) :
16W
Output Connector :
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 10.5mm