DA15SK126
Mfr.Part #
DA15SK126
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN D-SUB RCPT 15POS PNL MNT
Manufacturer :
ITT Cannon
Series :
Original D
Housing Material :
Thermoplastic
Wire Gauge :
Mounting Type :
Panel Mount
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Features :
Contact Form :
Machined
Current Rating :
5A
Dielectric Material :
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
Ingress Protection :
Contact Type :
Signal
Product Status :
Active
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Termination :
Solder Cup
Published :
Current Rating (Amps) :
REACH SVHC :
Unknown
UL94 V-0
Gender :
Receptacle
Mount :
Panel
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Voltage Rating :
Package :
Bulk
Shell Material, Finish :
Steel, Yellow Chromate Plated Zinc
Backset Spacing :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Base Product Number :
DA15
Body Material :
Steel
Datasheets
DA15SK126
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DA15SK126 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Operating Temperature:-55°C~125°C, DA15SK126 pinout, DA15SK126 datasheet PDF, DA15SK126 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DA15SK126 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.