DA15PF179K127
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DA15PF179K127
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS PNL MNT WW
Stock
43
In Stock :
43
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Voltage Rating :
Termination :
Wire Wrap
Contact Type :
Signal
Gender :
Male
Contact Form :
Machined
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Contact Plating :
Gold
REACH SVHC :
Unknown
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Housing Material :
Thermoplastic
Min Operating Temperature :
-55°C
Features :
Grounding Indents
Published :
2000
Package :
Bulk
Product Status :
Active
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Connector Style :
D-Sub
Shell Size, Connector Layout :
2 DA A
Color :
Black
Number of Positions :
15
Feature :
Grounding Indents
Current Rating :
5A
Series :
Original D
Shell Material, Finish :
Steel, Yellow Chromate Plated Zinc
Base Product Number :
DA15
Number of Contacts :
15
Contact Material :
COPPER ALLOY
Ingress Protection :
Backset Spacing :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mount :
Panel, Through Hole
Contact Finish :
Gold
Dielectric Material :
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Connector Type :
Plug, Male Pins
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Number of Rows :
2
Current Rating (Amps) :
Body Material :
Steel
Wire Gauge :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Max Operating Temperature :
125°C
Datasheets
DA15PF179K127
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DA15PF179K127 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, DA15PF179K127 pinout, DA15PF179K127 datasheet PDF, DA15PF179K127 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DA15PF179K127 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.