DA15-SA-M2
Mfr.Part #
DA15-SA-M2
Manufacturer
Adam Tech
Description
CONN D-SUB RCPT 15POS VERT SLDR
Stock
113
In Stock :
113
Manufacturer :
Adam Tech
Operating Temperature :
-65°C~125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tray
Mating Contact Pitch :
0.109 inch
Mounting Type :
Through Hole
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
HTS Code :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Body Length or Diameter :
1.541 inch
Reliability :
COMMERCIAL
Contact Finish :
Gold
Dielectric Withstanding Voltage :
1000VAC V
Body Breadth :
0.494 inch
Factory Lead Time :
9 Weeks
Length - Termination :
0.189 inch
Shell Material, Finish :
Steel
Contact Style :
RND PIN-SKT
2 DA A
Voltage - Rated :
250VAC
Orientation :
Straight
Current Rating (Amps) :
1A
Mounting Option 1 :
LOCKING
Dielectric Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Reference Standard :
UL
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Pattern :
STAGGERED
ECCN Code :
EAR99
Total Number of Contacts :
15
Insulation Material :
GLASS FILLED POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Finish Thickness :
Flash
Series :
DSA
Termination :
Solder
Flange Feature :
Housing/Shell (4-40)
Datasheets
DA15-SA-M2
Introducing D-Sub Connector Assemblies Adam Tech DA15-SA-M2 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-65°C~125°C, Mounting Type:Through Hole, DA15-SA-M2 pinout, DA15-SA-M2 datasheet PDF, DA15-SA-M2 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Adam Tech DA15-SA-M2 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Adam Tech DA15-SA-M2
DA15-SA-M2 Overview
DA15-SA-M2 Features
DSA series
DA15-SA-M2 Applications
There are a lot of Adam Tech
DA15-SA-M2 D-Sub Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP