DA15-SA-M1
Mfr.Part #
DA15-SA-M1
Manufacturer
Adam Tech
Description
CONN D-SUB RCPT 15POS VERT SLDR
Stock
240
In Stock :
240
Manufacturer :
Adam Tech
Current Rating (Amps) :
1A
Operating Temperature :
-65°C~125°C
Packaging :
Tray
Reference Standard :
UL
Connector Style :
D-Sub
Mating Contact Pitch :
0.109 inch
Contact Finish Thickness :
Flash
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Insulation Material :
GLASS FILLED POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE
Termination :
Solder
Mounting Option 1 :
LOCKING
Total Number of Contacts :
15
Factory Lead Time :
9 Weeks
Shell Material, Finish :
Steel
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Pattern :
STAGGERED
Black
Length - Termination :
0.189 inch
Mounting Option 2 :
JACKSCREW
Series :
DSA
Body Breadth :
0.494 inch
Mounting Type :
Through Hole
Dielectric Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Rows :
2
Body Length or Diameter :
1.541 inch
Shell Size, Connector Layout :
2 DA A
Reliability :
COMMERCIAL
Dielectric Withstanding Voltage :
1000VAC V
Contact Style :
RND PIN-SKT
Voltage - Rated :
250VAC
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Datasheets
DA15-SA-M1
Introducing D-Sub Connector Assemblies Adam Tech DA15-SA-M1 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-65°C~125°C, Mounting Type:Through Hole, DA15-SA-M1 pinout, DA15-SA-M1 datasheet PDF, DA15-SA-M1 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Adam Tech DA15-SA-M1 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Adam Tech DA15-SA-M1
DA15-SA-M1 Overview
DA15-SA-M1 Features
DSA series
DA15-SA-M1 Applications
There are a lot of Adam Tech
DA15-SA-M1 D-Sub Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP