DA-15PAF-N
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DA-15PAF-N
Manufacturer
JAE Electronics
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS R/A SLDR
Manufacturer :
JAE Electronics
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Termination :
Solder
Shell Size, Connector Layout :
2 DA A
Flange Feature :
Housing/Shell (M2.6)
Dielectric Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Contact Finish :
Gold
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Feature :
Grounding Indents, Shielded
Color :
Black
Published :
Number of Rows :
2
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Type :
Signal
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Form :
Stamped
Number of Positions :
15
Current Rating (Amps) :
5A
Contact Material :
COPPER ALLOY
Backset Spacing :
0.283 (7.20mm)
Connector Type :
Plug, Male Pins
Connector Style :
D-Sub
RoHS Status :
RoHS Compliant
Datasheets
DA-15PAF-N
Introducing D-Sub Connector Assemblies JAE Electronics DA-15PAF-N from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~105°C, Mounting Type:Through Hole, Right Angle, DA-15PAF-N pinout, DA-15PAF-N datasheet PDF, DA-15PAF-N amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies JAE Electronics DA-15PAF-N ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
DA-15PAF-N Overview
DA-15PAF-N Features
DA-15PAF-N Applications
There are a lot of JAE Electronics
DA-15PAF-N D-Sub Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP