D95A48-42
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D95A48-42
Manufacturer
Harwin
Description
CONN IC DIP SOCKET 48POS GOLD
Manufacturer :
Harwin
Product Category :
IC Sockets
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Material - Post :
Brass
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Type :
DIP, 0.6 (15.24mm) Row Spacing
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Finish Thickness - Post :
196.9μin 5.00μm
ECCN Code :
EAR99
Additional Feature :
RoHS Compliant
HTS Code :
Contact Resistance :
10MOhm
Current Rating :
1A
JESD-609 Code :
e3
Pitch - Post :
0.100 2.54mm
Mount :
Through Hole
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Flammability Rating :
UL94 V-0
Series :
D95
Termination Post Length :
0.126 3.20mm
Contact Finish Thickness - Mating :
29.5μin 0.75μm
Contact Finish - Post :
Tin
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Contact Style :
RND PIN-SKT
Number of Pins :
48
Insulation Resistance :
10000000000Ohm
Body Breadth :
0.694 inch
Published :
Feature :
Elevated, Open Frame
Housing Material :
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT), Glass Filled
Dielectric Withstanding Voltage :
1000VAC V
Body Length or Diameter :
2.398 inch
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Contacts :
48
Mounting Type :
Through Hole
Body Depth :
0.315 inch
Termination :
Solder
Pbfree Code :
yes
Number of Positions or Pins (Grid) :
48 (2 x 24)
Factory Lead Time :
13 Weeks
Lead Length :
3.2004mm
Contact Material - Mating :
BERYLLIUM COPPER
Contact Finish - Mating :
Gold
Datasheets
D95A48-42
Introducing IC Sockets Harwin D95A48-42 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Type:DIP, 0.6 (15.24mm) Row Spacing, Number of Pins:48, Mounting Type:Through Hole, D95A48-42 pinout, D95A48-42 datasheet PDF, D95A48-42 amp .Beyond IC Sockets Harwin D95A48-42 ,we also offer 243-40-1-06, SA163000, 245-40-1-06, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.