D850N36TXPSA1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D850N36TXPSA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
DO-200AB, B-PUK
Datasheet
Download
Description
DIODE GEN PURP 3.6KV 850A
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
3600V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Published :
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.28V @ 850A
Factory Lead Time :
12 Weeks
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Operating Temperature - Junction :
-40°C~160°C
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50mA @ 3600V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Mounting Type :
Chassis Mount
Reach Compliance Code :
Compliant
Package / Case :
DO-200AB, B-PUK
Current - Average Rectified (Io) :
850A
Diode Type :
Standard
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Packaging :
Bulk
Datasheets
D850N36TXPSA1
Infineon Technologies D850N36TXPSA1
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1.28V @ 850A -40°C~160°C 50mA @ 3600V Bulk DO-200AB, B-PUK Chassis Mount
D850N36TXPSA1 Overview
D850N36TXPSA1 Features
D850N36TXPSA1 Applications
There are a lot of Infineon Technologies
D850N36TXPSA1 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB