D770N14TXPSA1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D770N14TXPSA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
DO-200AA, A-PUK
Datasheet
Download
Description
DIODE GEN PURP 1.4KV 770A
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Number of Elements :
1
Output Current-Max :
770A
Application :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature - Junction :
-40°C~180°C
Mounting Type :
Chassis Mount
Terminal Position :
END
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Terminal Form :
NO LEAD
Reach Compliance Code :
Compliant
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
1400V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1400V
Reverse Current-Max :
30000μA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.08V @ 400A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
30mA @ 1400V
Package / Case :
DO-200AA, A-PUK
Configuration :
Single
Published :
Operating Temperature (Max) :
180°C
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Surface Mount :
yes
Diode Element Material :
SILICON
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Terminations :
2
JESD-30 Code :
O-CEDB-N2
Diode Type :
Standard
Current - Average Rectified (Io) :
770A
Non-rep Pk Forward Current-Max :
6000A
Number of Phases :
1
Packaging :
Bulk
Datasheets
D770N14TXPSA1
Infineon Technologies D770N14TXPSA1
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1.08V @ 400A -40°C~180°C 30mA @ 1400V 2-Termination Bulk DO-200AA, A-PUK Chassis Mount
D770N14TXPSA1 Overview
Upon reaching maximum reverse current, it reaches 30000μA.As far as output current is concerned, 770A is the maximum.
D770N14TXPSA1 Features
A maximum reverse current of 30000μA
770A is the maximum value
D770N14TXPSA1 Applications
There are a lot of Infineon Technologies
D770N14TXPSA1 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB