D721S45TXPSA1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D721S45TXPSA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
DO-200AC, K-PUK
Datasheet
Download
Description
DIODE GEN PURP 4.5KV 1080A
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Element Configuration :
Single
Terminal Form :
NO LEAD
Mounting Type :
Chassis Mount
Package / Case :
DO-200AC, K-PUK
Lead Free :
Lead Free
Number of Terminations :
2
Current - Reverse Leakage @ Vr :
140mA @ 4500V
Number of Elements :
1
ECCN Code :
EAR99
Forward Current :
1.08kA
Output Current-Max :
1080A
Peak Non-Repetitive Surge Current :
16kA
RoHS Status :
RoHS Compliant
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
4.5kV
Published :
Number of Pins :
2
Packaging :
Bulk
Max Operating Temperature :
125°C
Current - Average Rectified (Io) :
1080A
Application :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
3.5V @ 2500A
Min Operating Temperature :
-40°C
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
4500V
Diode Type :
Standard
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Halogen Free :
Halogen Free
Number of Phases :
1
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
15kA
Diode Element Material :
SILICON
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
4500V
Operating Temperature - Junction :
-40°C~125°C
Peak Reverse Current :
140mA
Mount :
Screw
Terminal Position :
END
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Datasheets
D721S45TXPSA1
Infineon Technologies D721S45TXPSA1
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 3.5V @ 2500A -40°C~125°C 140mA @ 4500V 2-Termination Bulk DO-200AC, K-PUK Chassis Mount
D721S45TXPSA1 Overview
Forward current may not exceed 1.08kA.Output current is maximal at 1080A.As the data chart indicates, the peak reverse is 140mA.
D721S45TXPSA1 Features
1080A is the maximum value
the peak reverse is 140mA
D721S45TXPSA1 Applications
There are a lot of Infineon Technologies
D721S45TXPSA1 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB