D690S22TXPSA1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D690S22TXPSA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
DO-200AB, B-PUK
Datasheet
Download
Description
DIODE GEN PURP 2.2KV 690A
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Terminal Form :
NO LEAD
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Non-rep Pk Forward Current-Max :
11500A
Number of Elements :
1
Operating Temperature (Max) :
150°C
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Terminal Position :
END
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Temperature - Junction :
-40°C~150°C
JESD-30 Code :
O-CEDB-N2
Reach Compliance Code :
Compliant
Mounting Type :
Chassis Mount
Surface Mount :
yes
Output Current-Max :
690A
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr :
25mA @ 2200V
Number of Phases :
1
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
2200V
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Package / Case :
DO-200AB, B-PUK
Reverse Recovery Time :
9μs
Diode Element Material :
SILICON
Reverse Current-Max :
25000μA
Diode Type :
Standard
Configuration :
Single
Packaging :
Bulk
Application :
FAST RECOVERY
Published :
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
2200V
Current - Average Rectified (Io) :
690A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
2.7V @ 3000A
Datasheets
D690S22TXPSA1
Infineon Technologies D690S22TXPSA1
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 2.7V @ 3000A -40°C~150°C 25mA @ 2200V 2-Termination Bulk DO-200AB, B-PUK Chassis Mount
D690S22TXPSA1 Overview
Phase diode rectifier reaches 25000μA when the maximum reverse current is allowed.In terms of output current, 690A is the maximum value.
D690S22TXPSA1 Features
A maximum reverse current of 25000μA
690A is the maximum value
D690S22TXPSA1 Applications
There are a lot of Infineon Technologies
D690S22TXPSA1 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB