D55342E07B100ARTP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D55342E07B100ARTP
Manufacturer
Vishay
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 100 OHM 0.1% 1/4W 1206
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Supplier Device Package :
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Max Power Dissipation :
250mW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Composition :
Thin Film
Resistance :
100Ohms
Case Code (Metric) :
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Failure Rate :
R (0.01%)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Max Operating Temperature :
150°C
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Tolerance :
±0.1%
Factory Lead Time :
12 Weeks
Height :
838.2μm
Series :
Military, MIL-PRF-55342, RM1206
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
1.6002mm
Height Seated (Max) :
0.033 0.84mm
Case Code (Imperial) :
Feature :
Military, Non-Inductive
Number of Terminations :
2
Length :
3.2004mm
Datasheets
D55342E07B100ARTP
Vishay D55342E07B100ARTP
Military, MIL-PRF-55342, RM1206 Series, Thin Film, 100Ohms, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~150°C