D50P82C6GX00LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D50P82C6GX00LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN D-SUB PLUG 50POS R/A PRESS
Manufacturer :
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Number of Terminations :
50
Connector Type :
Plug, Male Pins
Mounting Type :
Board Edge, Through Hole, Right Angle
Connector Style :
D-Sub
Packaging :
Tray
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
RoHS Status :
RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Plating :
Gold, Tin
Factory Lead Time :
11 Weeks
Contact Material :
Phosphor Bronze
Number of Rows :
3
Max Supply Voltage (AC) :
300V
Color :
Black
Housing Material :
PBT
Flange Feature :
Housing/Shell (4-40)
Max Operating Temperature :
125°C
Length :
67.1mm
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Number of Ports :
1
Contact Type :
Signal
Gender :
Male
Depth :
23.19mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Contact Finish :
Gold
Current Rating (Amps) :
5A
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Number of Positions :
50
Voltage - Rated :
300V
Orientation :
RIGHT ANGLE
Feature :
Board Guide, Grounding Indents
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
Delta D
Plating :
Nickel
Mount :
Through Hole
Dielectric Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Termination :
Press-Fit
Shell Size, Connector Layout :
5 DD D
Current Rating :
5A
Datasheets
D50P82C6GX00LF
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D50P82C6GX00LF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:50, Mounting Type:Board Edge, Through Hole, Right Angle, Operating Temperature:-55°C~125°C, D50P82C6GX00LF pinout, D50P82C6GX00LF datasheet PDF, D50P82C6GX00LF amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions D50P82C6GX00LF ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
D50P82C6GX00LF Overview
D50P82C6GX00LF Features
50 basic kinds of terminations
Delta D series
D50P82C6GX00LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI)
D50P82C6GX00LF D-Sub Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP