D45VH10G
- Mfr.Part #
- D45VH10G
- Manufacturer
- onsemi
- Package / Case
- TO-220-3
- Datasheet
- Download
- Description
- TRANS PNP 80V 15A TO220
- Manufacturer :
- onsemi
- Product Category :
- Transistors - Bipolar (BJT) - Single
- Element Configuration :
- Single
- Package / Case :
- TO-220-3
- REACH SVHC :
- No SVHC
- JESD-609 Code :
- e3
- Max Power Dissipation :
- 83W
- Frequency :
- 50MHz
- Collector Emitter Voltage (VCEO) :
- 80V
- Weight :
- 4.535924g
- Height :
- 15.75mm
- ECCN Code :
- EAR99
- Collector Base Voltage (VCBO) :
- 80V
- Number of Pins :
- 3
- Pbfree Code :
- yes
- Max Collector Current :
- 15A
- Surface Mount :
- No
- Peak Reflow Temperature (Cel) :
- 260
- Lead Free :
- Lead Free
- Operating Temperature :
- -55°C~150°C TJ
- Case Connection :
- COLLECTOR
- Moisture Sensitivity Level (MSL) :
- 1 (Unlimited)
- Lifecycle Status :
- ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
- Voltage - Rated DC :
- hFE Min :
- 35
- Collector Emitter Saturation Voltage :
- 1.5V
- Width :
- 4.82mm
- Radiation Hardening :
- No
- Collector Emitter Breakdown Voltage :
- 80V
- Emitter Base Voltage (VEBO) :
- 7V
- Published :
- 2005
- Number of Terminations :
- 3
- Transition Frequency :
- 50MHz
- Gain Bandwidth Product :
- 50MHz
- Transistor Element Material :
- SILICON
- Pin Count :
- Current Rating :
- -15A
- Transistor Type :
- PNP
- Mounting Type :
- Through Hole
- Packaging :
- Tube
- Transistor Application :
- SWITCHING
- Polarity/Channel Type :
- PNP
- Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic :
- 1V @ 800mA, 8A
- Number of Elements :
- 1
- DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce :
- 20 @ 4A 1V
- Contact Plating :
- Tin
- Length :
- 10.28mm
- RoHS Status :
- ROHS3 Compliant
- JEDEC-95 Code :
- TO-220AB
- Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
- 40
- Factory Lead Time :
- 6 Weeks
- Power Dissipation :
- 83W
- Datasheets
- D45VH10G
PNP -55°C~150°C TJ 1 Elements 3 Terminations SILICON PNP TO-220-3 Tube Through Hole
D45VH10G Overview
As dc = Ic/Ib, DC current gain is the ratio of base current to collector current, and DC current gain for this device is 20 @ 4A 1V.The collector emitter saturation voltage is 1.5V, which allows for maximum design flexibility.When VCE saturation is 1V @ 800mA, 8A, transistor means Ic has reached transistors maximum value (saturated).Emitter base voltages of 7V can achieve high levels of efficiency.Fuse current ratings refer to how much current the fuse can carry for an indefinite period without deteriorating too much, and this device has a current rating of -15A.In the part, the transition frequency is 50MHz.A maximum collector current of 15A volts can be achieved.
D45VH10G Features
the DC current gain for this device is 20 @ 4A 1V
a collector emitter saturation voltage of 1.5V
the vce saturation(Max) is 1V @ 800mA, 8A
the emitter base voltage is kept at 7V
the current rating of this device is -15A
a transition frequency of 50MHz
D45VH10G Applications
There are a lot of ON Semiconductor
D45VH10G applications of single BJT transistors.
- Inverter
- Interface
- Driver
- Muting
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Manufacturer related products
Catalog related products
Related products
| Part | Manufacturer | Stock | Description |
|---|---|---|---|
| D45VH10 | onsemi | 18,594 | TRANS PNP 80V 15A TO220 |
| D45VM4 | onsemi | 21 | TRANS PNP 45V 8A TO220 |