D4015L53
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D4015L53
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-220-3 Isolated Tab, Formed Leads
Datasheet
Download
Description
DIODE GEN PURP 400V 9.5A TO220
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Diode Type :
Standard
Reverse Voltage :
400V
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Qualification Status :
Not Qualified
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Recovery Time :
4 µs
Number of Phases :
1
Current Rating :
15A
Packaging :
Bulk
Reach Compliance Code :
not_compliant
Lead Free :
Lead Free
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Operating Temperature - Junction :
-40°C~125°C
Average Rectified Current :
9.5A
Peak Reverse Current :
100μA
Max Operating Temperature :
125°C
Additional Feature :
HIGH SURGE CAPABILITY, UL RECOGNIZED
Pbfree Code :
No
Output Current :
15A
Number of Elements :
1
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10μA @ 400V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.6V @ 9.5A
Mounting Type :
Through Hole
Reverse Recovery Time :
4 µs
Base Part Number :
D4015
Application :
High Voltage
Mount :
Through Hole
JESD-609 Code :
e3
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
HTS Code :
Max Reverse Voltage (DC) :
400V
Voltage - Rated DC :
400V
Number of Terminations :
3
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Min Operating Temperature :
-40°C
Diode Element Material :
SILICON
Max Surge Current :
225A
Element Configuration :
Single
Package / Case :
Datasheets
D4015L53
Littelfuse D4015L53
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1.6V @ 9.5A -40°C~125°C 10μA @ 400V 3-Termination Bulk TO-220-3 Isolated Tab, Formed Leads Through Hole
D4015L53 Overview
Phase diode rectifier is reasonable to reverse the voltage to 400V.This device's average rectified current is zero volts.As for rectifiers current rating, rectifier is 15A, which is the maximum current a fuse can carry wrectifierhout too much degradation.Surge currents are limited to 225A.The datasheets show a peak reverse of 100μA, as shown in the data chart.
D4015L53 Features
an average rectified current of 9.5A volts
a current rating of 15A
the peak reverse is 100μA
D4015L53 Applications
There are a lot of Littelfuse Inc.
D4015L53 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN 2 POLE
    CONN 3 POLE
    CONN 4 POLE
    SEAL BEAM CONN
    COMPLETE LOW COST FAIR 15P PLUG
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB