D331K20Y5PL63L6
Mfr.Part #
D331K20Y5PL63L6
Description
CAP CER 330PF 500V Y5P RADIAL
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Published :
Voltage - Rated DC :
500V
Mount :
Through Hole
Diameter :
5mm
Number of Pins :
2
Min Operating Temperature :
-30°C
Composition :
Ceramic
Lead Style :
Straight
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
0.157 4.00mm
Thickness :
3.5mm
Max Operating Temperature :
85°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Depth :
4mm
Capacitance :
330pF
Lead Pitch :
6.4mm
Termination :
Radial
Voltage - Rated :
500V
Lead Free :
Lead Free
Tolerance :
±10%
Packaging :
Bulk
Lead Diameter :
600 µm
Lead/Base Style :
Straight
Operating Temperature :
-30°C~125°C
Temperature Coefficient :
Y5P B
Dielectric :
Y5P
Contact Plating :
Tin
Applications :
GENERAL PURPOSE
REACH SVHC :
Unknown
Lead Spacing :
0.250 6.35mm
Datasheets
D331K20Y5PL63L6
Vishay D331K20Y5PL63L6
D 330pF 500V Ceramic Capacitor ±10% Y5P B 0.197Dia 5.00mm -30°C~125°C Through Hole Radial, Disc
D331K20Y5PL63L6R Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.197Dia 5.00mm.The operating temperature should be greater than -30°C in order to achieve stable operation.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 500V, it can operate.6.4mm is the pitch of the lead of a capacitor, which is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
D331K20Y5PL63L6R Features
a size/dimension of 0.197Dia 5.00mm
with Y5P B being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V