D255K04BXPSA1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D255K04BXPSA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
DO-205AA, DO-8, Stud
Datasheet
Download
Description
DIODE GEN PURP 400V 255A
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Operating Temperature - Junction :
-40°C~180°C
Package / Case :
DO-205AA, DO-8, Stud
Halogen Free :
Halogen Free
Reverse Voltage :
400V
Max Operating Temperature :
180°C
Min Operating Temperature :
-40°C
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Packaging :
Bulk
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Element Configuration :
Single
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Current - Reverse Leakage @ Vr :
20mA @ 400V
Mount :
Stud
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Current - Average Rectified (Io) :
255A
Peak Non-Repetitive Surge Current :
5.1kA
Lead Free :
Lead Free
Max Surge Current :
5.1kA
Published :
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
400V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
4kA
Peak Reverse Current :
20mA
Number of Pins :
2
Mounting Type :
Stud Mount
Diode Type :
Standard
Datasheets
D255K04BXPSA1
Infineon Technologies D255K04BXPSA1
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) -40°C~180°C 20mA @ 400V Bulk DO-205AA, DO-8, Stud Stud Mount
D255K04BXPSA1 Overview
400V is a reasonable reverse voltage.5.1kA is the maximum value of surge current that can be used.In the datasheets, the peak reverse is 20mA, as indicated by the data chart.
D255K04BXPSA1 Features
the peak reverse is 20mA
D255K04BXPSA1 Applications
There are a lot of Infineon Technologies
D255K04BXPSA1 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB