D2015L53
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D2015L53
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-220-3 Isolated Tab, Formed Leads
Datasheet
Download
Description
DIODE GEN PURP 600V 9.5A TO220
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Average Rectified Current :
9.5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.6V @ 9.5A
Reach Compliance Code :
not_compliant
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Lead Free :
Lead Free
Element Configuration :
Single
Voltage - Rated DC :
200V
Mount :
Through Hole
Operating Temperature (Max) :
125°C
Qualification Status :
Not Qualified
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Number of Terminations :
3
Package / Case :
Additional Feature :
HIGH SURGE CAPABILITY, UL RECOGNIZED
Max Surge Current :
225A
Reverse Recovery Time :
4 µs
Number of Elements :
1
Published :
Operating Temperature - Junction :
-40°C~125°C
Recovery Time :
4 µs
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
Max Reverse Voltage (DC) :
600V
Diode Element Material :
SILICON
Reverse Voltage :
200V
Number of Phases :
1
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current Rating :
15A
Mounting Type :
Through Hole
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Diode Type :
Standard
Packaging :
Bulk
HTS Code :
JESD-609 Code :
e3
Application :
High Voltage
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Output Current :
15A
Datasheets
D2015L53
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1.6V @ 9.5A -40°C~125°C 3-Termination Bulk TO-220-3 Isolated Tab, Formed Leads Through Hole
D2015L53 Overview
Reverse voltages of 200V are reasonable.A rectified current of 9.5A volts is averaged for this device.This fuse has a current rating of 15A, which is the maximum current that will not deteriorate the fuse element over a long period.225A is the maximum value of surge current.
D2015L53 Features
an average rectified current of 9.5A volts
a current rating of 15A
D2015L53 Applications
There are a lot of Littelfuse Inc.
D2015L53 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN 2 POLE
    CONN 3 POLE
    CONN 4 POLE
    SEAL BEAM CONN
    COMPLETE LOW COST FAIR 15P PLUG
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB