D181G39C0GH6UL2R
Mfr.Part #
D181G39C0GH6UL2R
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 180PF 100V C0G/NP0 RAD
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Ceramic Capacitors
Max Operating Temperature :
125°C
Package / Case :
Radial, Disc
Lead/Base Style :
Straight
Published :
Mounting Type :
Through Hole
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Tolerance :
±2%
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Pitch :
2.4892mm
Lead Style :
Straight
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Box (TB)
Capacitance :
180pF
Voltage - Rated :
100V
Series :
D
Mount :
Through Hole
Datasheets
D181G39C0GH6UL2R
Vishay D181G39C0GH6UL2R
D 180pF 100V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.394Dia 10.00mm -55°C~125°C Through Hole Radial, Disc
D181G39C0GH6UL2R Overview
Ceramic capacitor is 0.394Dia 10.00mm in size/dimension for this device.An operating temperature greater than -55°C is necessary for stable operation.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0.A capacitor's lead pitch is the distance between adjacent threads, and it is 2.4892mm.
D181G39C0GH6UL2R Features
a size/dimension of 0.394Dia 10.00mm