D101J29C0GF6UJ5R
Mfr.Part #
D101J29C0GF6UJ5R
Description
CAP CER 100PF 50V NP0 RADIAL
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
50V
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Capacitance :
100pF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Lead Pitch :
5.0038mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Size / Dimension :
0.295Dia 7.50mm
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Tape and Box (TB)
Tolerance :
±5%
Dielectric :
C0G
Datasheets
D101J29C0GF6UJ5R
Vishay D101J29C0GF6UJ5R
D 100pF 50V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.295Dia 7.50mm -55°C~125°C Through Hole Radial, Disc
D101J29C0GF6UJ5R Overview
A program's size/dimension is 0.295Dia 7.50mm for this device.Its coefficient is C0G NP0 and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.Lead pitch of a capacitor is simply the distance (spacing) between adjacent threads, and its pitch is 5.0038mm.
D101J29C0GF6UJ5R Features
a size/dimension of 0.295Dia 7.50mm