CYRF89535-68LTXC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CYRF89535-68LTXC
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
68-VFQFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC RF 2.4GHZ TXRX 68VFQFN
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
RF Transceiver ICs
Packaging :
Tray
Published :
Memory Size :
2kB
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Free :
Lead Free
Max Supply Voltage :
3.6V
Factory Lead Time :
13 Weeks
Data Rate :
1 Mbps
Mounting Type :
Surface Mount
Interface :
I2C, SPI
Number of Pins :
68
Min Supply Voltage :
1.96V
Sensitivity (dBm) :
-87 dBm
Operating Temperature :
0°C~70°C
Series :
PRoC
Contact Plating :
Tin
Mount :
Surface Mount
Frequency :
2.4GHz
Number of Receivers :
35
Package / Case :
68-VFQFN Exposed Pad
REACH SVHC :
No SVHC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Datasheets
CYRF89535-68LTXC
Infineon Technologies CYRF89535-68LTXC
2.4GHz 2kB 68-VFQFN Exposed Pad
CYRF89535-68LTXC Overview
The 68-VFQFN Exposed Pad package saves space on the board. The RF transceiver's mounting method adopted is Surface Mount.In order to provide high reliability, advanced transceiver RF' packaging Tray is used.There are 68 pins on this transceiver RF circuit board.The mount is attached to Surface Mount.Supply voltage (Vsup) should be at least 1.96V for this RF transceiver.A RF transceiver from the well-known PRoC series of products is being offered here.This system operates at 2.4GHz frequency.
CYRF89535-68LTXC Features
68-VFQFN Exposed Pad package
Surface Mount for mounting
Tray is used
68 pins
1.96V volts