CY8CLED02-24LFXI
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CY8CLED02-24LFXI
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
24-VFQFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 24QFN
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Application Specific Microcontrollers
Data Bus Width :
8B
Operating Supply Current :
4mA
Height :
1mm
ECCN Code :
EAR99
Reach Compliance Code :
Unknown
High Level Output Current :
10mA
Interface :
I2C, SPI, UART/USART, USB
Data Input Mode :
Serial
Multiplexed Display Capability :
No
Terminal Pitch :
0.5mm
Program Memory Type :
FLASH (4KB)
Supply Voltage :
2.55V
Voltage - Supply :
2.4V~5.25V
Qualification Status :
Not Qualified
Terminal Position :
QUAD
Length :
4mm
Core Processor :
M8C
Number of Pins :
24
Weight :
928.191737mg
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Number of Terminations :
24
Peripherals :
LVD, POR, PWM, WDT
Number of Functions :
1
Width :
4mm
Published :
Nominal Supply Current :
4mA
Memory Type :
Flash
Number of I/O :
16
Mounting Type :
Surface Mount
Base Part Number :
CY8CLED02
Pin Count :
Series :
EZ-Color™ CY8CLED
Mount :
Surface Mount
HTS Code :
fmax-Min :
8 MHz
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Packaging :
Tray
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
HB LED Controller
Memory Size :
4kB
Controller Series :
CY8CLED
Package / Case :
24-VFQFN Exposed Pad
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Terminal Form :
NO LEAD
Power Supplies :
2.5/5V
RAM Size :
256 x 8
Low Level Output Current :
25mA
Oscillator Type :
Internal
Frequency :
24MHz