CY8C24423A-24PVXI
Mfr.Part #
CY8C24423A-24PVXI
Package / Case
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 28SSOP
Packaging :
Tube
Number of Terminations :
28
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.25V
Surface Mount :
yes
Number of Pins :
28
Factory Lead Time :
13 Weeks
M8C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Data Bus Width :
8B
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Number of Timers/Counters :
4
Boundary Scan :
Flash
Terminal Form :
Gull wing
Power Supplies :
2.7/5V
Width :
5.6mm
Bus Compatibility :
USB
Contact Plating :
Gold, Tin
Oscillator Type :
Internal
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of I/O :
24
Supply Voltage :
5V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
Access Time :
24 μs
Watchdog Timer :
yes
Interface :
I2C, SPI, UART, USART
Height :
1.85mm
Terminal Pitch :
0.65mm
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.4V~5.25V
Lead Free :
Lead Free
Data Converter :
A/D 10x14b; D/A 2x9b
Terminal Position :
Dual
Supply Current-Max :
8mA
ECCN Code :
EAR99
Bit Size :
8
Radiation Hardening :
No
Package / Case :
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Program Memory Size :
4KB 4K x 8
RAM (words) :
256
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT 2.7V AND 3.3V SUPPLY
3 (168 Hours)
Pbfree Code :
Peripherals :
POR, PWM, WDT
Series :
PSOC®1 CY8C24xxx
Memory Size :
4kB
Frequency :
24MHz
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
RAM Size :
256 x 8
Length :
10.4mm
Base Part Number :
CY8C24423
Pin Count :
Datasheets
CY8C24423A-24PVXI
Introducing Microcontrollers Infineon Technologies CY8C24423A-24PVXI from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:28, Number of Pins:28, Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Package / Case:28-SSOP (0.209, 5.30mm Width), Base Part Number:CY8C24423, CY8C24423A-24PVXI pinout, CY8C24423A-24PVXI datasheet PDF, CY8C24423A-24PVXI amp .Beyond Microcontrollers Infineon Technologies CY8C24423A-24PVXI ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.