CY7C63513C-PVXCT
Mfr.Part #
CY7C63513C-PVXCT
Package / Case
48-BSSOP (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC MCU 8K USB LS PERIPH 48SSOP
Product Category :
Application Specific Microcontrollers
Frequency :
12MHz
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Supply Voltage :
5V
PWM Channels :
No
Terminal Form :
Gull wing
Operating Supply Voltage :
5V
Core Architecture :
M8C
Core Processor :
M8B
Number of Timers/Counters :
1
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
0°C~70°C
Mounting Type :
Surface Mount
Applications :
USB Microcontroller
On Chip Program ROM Width :
8
Number of Terminations :
48
Published :
Contact Plating :
Gold, Tin
Height Seated (Max) :
2.794mm
Terminal Position :
Dual
Package / Case :
48-BSSOP (0.295, 7.50mm Width)
Data Bus Width :
8B
ROM Programmability :
OTPROM
Number of Pins :
48
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Controller Series :
CY7C635xx
Base Part Number :
CY7C63513
Series :
M8™
DAC Channels :
yes
Bit Size :
8
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
6 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Memory Size :
8kB
RAM Size :
256 x 8
Program Memory Type :
OTP (8kB)
Memory Type :
EPROM, OTP
JESD-609 Code :
e4
Voltage - Supply :
4V~5.5V
Number of I/O :
40
Has ADC :
No
Terminal Pitch :
0.635mm
DMA Channels :
yes
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Interface :
PS/2, USB
Max Power Dissipation :
300mW
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Datasheets
CY7C63513C-PVXCT
Introducing Application Specific Microcontrollers Infineon Technologies CY7C63513C-PVXCT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:0°C~70°C, Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:48, Package / Case:48-BSSOP (0.295, 7.50mm Width), Number of Pins:48, Base Part Number:CY7C63513, CY7C63513C-PVXCT pinout, CY7C63513C-PVXCT datasheet PDF, CY7C63513C-PVXCT amp .Beyond Application Specific Microcontrollers Infineon Technologies CY7C63513C-PVXCT ,we also offer CYUSB3035-BZXC, CYUSB3035-BZXI, CYPD2122-24LQXIT, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.