CY7C4292V-10ASC
Mfr.Part #
CY7C4292V-10ASC
Package / Case
64-LQFP
Description
FIFO, 128KX9, 8NS, SYNCHRONOUS
Stock
205
In Stock :
205
Product Category :
FIFOs Memory
Voltage - Supply :
3 V ~ 3.6 V
Reach Compliance Code :
Unknown
Memory Size :
128K x 9
Terminal Position :
QUAD
Base Product Number :
7C4292
Qualification Status :
COMMERCIAL
JESD-609 Code :
e0
Parallel/Serial :
Parallel
Organization :
128KX9
Current - Supply (Max) :
25mA
Memory Density :
1179648 bit
Bus Directional :
Uni-Directional
FWFT Support :
No
JESD-30 Code :
S-PQFP-G64
Seated Height-Max :
1.6 mm
Temperature Grade :
COMMERCIAL
Supplier Device Package :
64-TQFP (10x10)
Number of Functions :
1
Package Shape :
Square
Length :
10 mm
Cycle Time :
10 ns
Operating Temperature :
0°C ~ 70°C
Data Rate :
100MHz
Package / Case :
64-LQFP
Programmable Flags Support :
yes
Package :
Bulk
Terminal Form :
Gull wing
Additional Feature :
RETRANSMIT
Terminal Pitch :
0.5 mm
Number of Words :
131072 words
Output Enable :
yes
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3.15 V
Number of Terminals :
64
Expansion Type :
Depth, Width
Memory Width :
9
Series :
CY7C
Width :
10 mm
Access Time :
8ns
Terminal Finish :
TIN LEAD
Technology :
CMOS
Product Status :
Active
Pin Count :
64
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.45 V