CY7C245A-18WMB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CY7C245A-18WMB
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
24-CDIP (0.300, 7.62mm) Window
Datasheet
Download
Description
IC EPROM 16KBIT PAR 24CERDIP
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Memory
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Number of Pins :
24
Mounting Type :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Number of Functions :
1
Terminal Finish :
TIN LEAD
Frequency :
18GHz
Output Characteristics :
3-STATE
Density :
16 Kb
Memory Width :
8
Packaging :
Tube
Base Part Number :
CY7C245
Terminal Position :
Dual
Height Seated (Max) :
5.08mm
JESD-609 Code :
e0
Number of Terminations :
24
Mount :
Through Hole
Voltage - Supply :
4.5V~5.5V
Terminal Pitch :
2.54mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Organization :
2KX8
Access Time :
18ns
Package / Case :
24-CDIP (0.300, 7.62mm) Window
Pin Count :
I/O Type :
COMMON
Screening Level :
MIL-STD-883
Lead Free :
Contains Lead
Supply Voltage :
5V
Radiation Hardening :
No
Memory Format :
EPROM
Memory Interface :
Parallel
Interface :
Parallel, Serial
Power Supplies :
5V
Memory Type :
Non-Volatile
Length :
31.877mm
Standby Current-Max :
0.12A
Memory Size :
16Kb 2K x 8
Nominal Supply Current :
120mA
Operating Temperature :
-55°C~125°C TA
Width :
7.62mm
Operating Supply Voltage :
5V
HTS Code :
Datasheets
CY7C245A-18WMB
Introducing Memory Infineon Technologies CY7C245A-18WMB from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:24, Mounting Type:Through Hole, Base Part Number:CY7C245, Number of Terminations:24, Package / Case:24-CDIP (0.300, 7.62mm) Window, Operating Temperature:-55°C~125°C TA, CY7C245A-18WMB pinout, CY7C245A-18WMB datasheet PDF, CY7C245A-18WMB amp .Beyond Memory Infineon Technologies CY7C245A-18WMB ,we also offer AT25SF081B-SSHB-T, AT25SF041B-SSHB-T, AT25SF041B-SHB-T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
5V V Through Hole 24 Pin Memory IC CY7C245 16 kb kb 31.877mm mm 120mA mA
CY7C245A-18WMB Overview
Non-Volatile is its memory type. It is available in a case with a Tube shape. As you can see, it is embedded in 24-CDIP (0.300, 7.62mm) Window case. There is an 16Kb 2K x 8 memory capacity on the chip. In this device, the memory is of the EPROM-format, which is a popular format in the mainstream computing sector. Due to its extended operating temperature range, the device is well suited for a wide range of demanding applications. A voltage of 4.5V~5.5V is possible to be applied to the supply. There is a recommendation that Through Hole mounting type should be used for this product. As you can see from the diagram, the chip is planted with 24 terminations. In total, 1 functions are supported by this part. The memory device designed for this application has been designed to be powered by an 5V power supply. To select similar parts, many people use the device's base part number CY7C245. It is encased in an 24-pin package that contains this ic memory chip. It has 24 pins indicating it has 24 memory locations. It is noted that the operating supply voltage of this memory is 5V. Chips such as this one are mounted using Through Hole mounting, a straightforward method of mounting that is effective. Memory chip's nominal supply current is 120mA. This memory chip requires a mere 5V of power. In addition to this device, there are COMMON-bit memory mapped I/O port addresses on this device. In this memory chip, data is processed at a frequency of 18GHz.
CY7C245A-18WMB Features
Package / Case: 24-CDIP (0.300, 7.62mm) Window
24 Pins
Operating Supply Voltage:5V
I/O Type: COMMON
Freguency at 18GHz
18GHz terminals