CY7C1474BV33-167BGC
Mfr.Part #
CY7C1474BV33-167BGC
Package / Case
209-BGA
Description
IC SRAM 72MBIT PARALLEL 209FBGA
BOTTOM
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Memory Type :
Volatile
Width :
14mm
Access Time :
3.4ns
Memory Density :
75497472 bit
Terminal Pitch :
1mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
JESD-30 Code :
R-PBGA-B209
Number of Terminations :
209
Length :
22mm
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3.135V
Pin Count :
209
Surface Mount :
yes
Voltage - Supply :
3.135V~3.6V
Package / Case :
209-BGA
Clock Frequency :
167MHz
Organization :
1MX72
Memory Width :
72
Terminal Finish :
NOT SPECIFIED
Height Seated (Max) :
1.96mm
Packaging :
Tray
Supply Voltage :
3.3V