CY7C136E-55JXC
Mfr.Part #
CY7C136E-55JXC
Package / Case
52-LCC (J-Lead)
Description
IC SRAM 16KBIT PARALLEL 52PLCC
Stock
76
In Stock :
76
Memory
I/O Type :
COMMON
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Ports :
2
Memory Size :
16Kb 2K x 8
Nominal Supply Current :
160mA
Memory Interface :
Parallel
Radiation Hardening :
No
Package / Case :
52-LCC (J-Lead)
Sync/Async :
ASYNCHRONOUS
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Output Characteristics :
3-STATE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Surface Mount
Number of Pins :
52
Number of Terminations :
52
Lead Free :
Lead Free
Memory Width :
8
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Supply :
4.5V~5.5V
Terminal Position :
QUAD
Published :
2005
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Number of Functions :
1
Access Time (Max) :
55 ns
Address Bus Width :
22b
Density :
16 Kb
Word Size :
8B
Operating Supply Voltage :
5V
Supply Voltage :
5V
Write Cycle Time - Word, Page :
55ns
Height Seated (Max) :
5.08mm
Standby Current-Max :
0.015A
Power Supplies :
5V