CY7C136A-55NXI
Mfr.Part #
CY7C136A-55NXI
Package / Case
52-QFP
Description
IC SRAM 16KBIT PARALLEL 52PQFP
Memory
Standby Current-Max :
0.015A
Mount :
1
Number of Terminations :
52
Pbfree Code :
yes
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Address Bus Width :
22b
Memory Interface :
Parallel
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Terminal Position :
QUAD
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
20
Word Size :
8B
Memory Format :
SRAM
Terminal Pitch :
0.65mm
Power Supplies :
5V
Memory Width :
8
Number of Ports :
2
Density :
16 Kb
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Voltage - Supply :
4.5V~5.5V
Terminal Finish :
MATTE TIN
Package / Case :
52-QFP
Memory Type :
Volatile
I/O Type :
COMMON
ECCN Code :
EAR99
Memory Size :
16Kb 2K x 8
Operating Supply Voltage :
5V
Mounting Type :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Supply Voltage :
5V
Sync/Async :
ASYNCHRONOUS
Nominal Supply Current :
110mA
Access Time (Max) :
55 ns
Published :
Output Characteristics :
3-STATE
Number of Pins :
52
Write Cycle Time - Word, Page :
55ns
Base Part Number :
CY7C136
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Length :
10mm