CY7C1363B-117BGI
Mfr.Part #
CY7C1363B-117BGI
Package / Case
119-BGA
Description
CACHE SRAM, 512KX18, 7.5NS
Stock
379
In Stock :
379
Memory
Memory IC Type :
CACHE SRAM
Terminal Position :
BOTTOM
Length :
22 mm
Voltage - Supply :
3.135V ~ 3.6V
Width :
14 mm
Package Shape :
RECTANGULAR
Additional Feature :
FLOW-THROUGH ARCHITECTURE
Series :
Package :
Bulk
Pin Count :
119
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.63 V
Package / Case :
119-BGA
Memory Format :
SRAM
Qualification Status :
COMMERCIAL
Terminal Form :
Ball
Number of Terminals :
119
Surface Mount :
yes
Write Cycle Time - Word, Page :
RoHS :
Compliant
Access Time :
7.5 ns
Operating Temperature :
0°C ~ 70°C (TA)
Operating Mode :
SYNCHRONOUS
Memory Size :
9Mbit
Temperature Grade :
Industrial
Memory Width :
18
Technology :
SRAM - Synchronous, SDR
Parallel/Serial :
Parallel
Number of Functions :
1
JESD-30 Code :
R-PBGA-B119
Memory Interface :
Parallel
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3.135 V
Supplier Device Package :
119-PBGA (14x22)
Rochester Electronics LLC
Organization :
512KX18
Memory Density :
9437184 bit
Reach Compliance Code :
Unknown
Memory Organization :
512K x 18
Terminal Pitch :
1.27 mm
Product Status :
Active
Base Product Number :
CY7C1363
Number of Words :
524288 words
Seated Height-Max :
2.4 mm
Clock Frequency :
117 MHz