CY7C1356A-100AC
Mfr.Part #
CY7C1356A-100AC
Package / Case
100-LQFP
Description
ZBT SRAM, 512KX18, 5NS
Operating Temperature :
0°C ~ 70°C (TA)
Organization :
512KX18
Write Cycle Time - Word, Page :
Number of Terminals :
100
Pbfree Code :
No
JESD-609 Code :
e0
Package / Case :
100-LQFP
Base Product Number :
CY7C1356
Memory Organization :
512K x 18
Memory Interface :
Parallel
Reach Compliance Code :
Unknown
Terminal Position :
QUAD
Memory Format :
SRAM
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Terminal Finish :
TIN LEAD
Memory Size :
9Mbit
Access Time :
7.5 ns
Parallel/Serial :
Parallel
Memory Density :
9437184 bit
JESD-30 Code :
R-PQFP-G100
Clock Frequency :
100 MHz
Mounting Type :
Volatile
Number of Functions :
1
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.465 V
Terminal Form :
Gull wing
Operating Mode :
SYNCHRONOUS
Width :
14 mm
Technology :
SRAM - Synchronous, SDR
Series :
Temperature Grade :
COMMERCIAL
Voltage - Supply :
3.135V ~ 3.465V
Pin Count :
100
Supplier Device Package :
100-TQFP (14x20)
Length :
20 mm
Package :
Bulk
Rochester Electronics LLC
Product Status :
Active
Package Shape :
RECTANGULAR
Seated Height-Max :
1.6 mm
Terminal Pitch :
0.65 mm
Memory Width :
18
Additional Feature :
PIPELINED ARCHITECTURE
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3.135 V