CY7C131-55JCT
Mfr.Part #
CY7C131-55JCT
Package / Case
52-LCC (J-Lead)
Description
DUAL-PORT SRAM, 1KX8, 55NS
Memory
Base Product Number :
CY7C131
Reach Compliance Code :
not_compliant
Operating Mode :
ASYNCHRONOUS
Number of Functions :
1
Radiation Hardening :
No
HTS Code :
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5 V
Supplier Device Package :
52-PLCC (19.13x19.13)
Product Status :
Active
Memory Density :
8192 bit
Package / Case :
52-LCC (J-Lead)
Voltage - Supply :
4.5V ~ 5.5V
Min Operating Temperature :
0 °C
Standby Voltage-Min :
4.5 V
Pin Count :
52
Package :
Bulk
Operating Supply Voltage :
5 V
Package Shape :
Square
I/O Type :
COMMON
Nominal Supply Current :
110 mA
JESD-609 Code :
e0
Seated Height-Max :
5.08 mm
Series :
Standby Current-Max :
0.015 A
Number of Pins :
52
Temperature Grade :
COMMERCIAL
Qualification Status :
Not Qualified
Subcategory :
SRAMs
Width :
19.1262 mm
Write Cycle Time - Word, Page :
55ns
Number of Terminals :
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Form :
J BEND
Number of Words :
Output Enable :
yes
Factory Lead Time :
1 Week
ECCN Code :
EAR99
Length :
19.1262 mm
Max Operating Temperature :
70 °C
Mount :
Memory IC Type :
DUAL-PORT SRAM
Address Bus Width :
20 b
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5 V
Terminal Pitch :
1.27 mm
Memory Size :
8Kbit
Technology :
SRAM - Dual Port, Asynchronous
Word Size :
8 b
Terminal Position :
QUAD
Min Supply Voltage :
4.5 V
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Power Supplies :
5 V
Additional Feature :
INTERRUPT FLAG
JESD-30 Code :
S-PQCC-J52
Peak Reflow Temperature (Cel) :
225
Memory Width :
8
Max Supply Voltage :
5.5 V
Memory Organization :
1K x 8
Memory Format :
SRAM
Parallel/Serial :
Parallel
Density :
8 kB
Number of Ports :
2
Operating Temperature :
0°C ~ 70°C (TA)
RoHS :
Compliant
Access Time :
55 ns
Supply Current-Max :
0.11 mA