CY7C1049D-10VXI
Mfr.Part #
CY7C1049D-10VXI
Package / Case
36-BSOJ (0.400, 10.16mm Width)
Description
IC SRAM 4MBIT PARALLEL 36SOJ
Memory Size :
4Mb 512K x 8
Voltage - Supply :
4.5V~5.5V
Density :
4 Mb
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Max Supply Current :
90mA
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Voltage :
5V
Mounting Type :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
3.7592mm
Published :
Lead Free :
Lead Free
Memory Width :
8
Length :
23.495mm
Pin Count :
36
JESD-609 Code :
e4
Number of Terminations :
36
REACH SVHC :
No SVHC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Memory Format :
SRAM
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Tube
Package / Case :
36-BSOJ (0.400, 10.16mm Width)
Terminal Position :
Dual
Number of Pins :
Supply Voltage :
5V
Radiation Hardening :
No
Sync/Async :
ASYNCHRONOUS
Mount :
Surface Mount
I/O Type :
COMMON
Output Characteristics :
3-STATE
Peak Reflow Temperature (Cel) :
245
Address Bus Width :
19b
Operating Supply Voltage :
5V
Word Size :
8B
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Ports :
1
Base Part Number :
CY7C1049
Power Supplies :
5V
Nominal Supply Current :
90mA
Write Cycle Time - Word, Page :
10ns
Max Frequency :
100MHz
Datasheets
CY7C1049D-10VXI
Introducing Memory Infineon Technologies CY7C1049D-10VXI from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Voltage:5V, Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:36, Package / Case:36-BSOJ (0.400, 10.16mm Width), Number of Pins:36, Base Part Number:CY7C1049, CY7C1049D-10VXI pinout, CY7C1049D-10VXI datasheet PDF, CY7C1049D-10VXI amp .Beyond Memory Infineon Technologies CY7C1049D-10VXI ,we also offer AT25SF081B-SSHB-T, AT25SF041B-SSHB-T, AT25SF041B-SHB-T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Infineon Technologies CY7C1049D-10VXI
Memory Infineon Technologies CY7C1049D-10VXI Overview
CY7C1049D-10VXI Features
  • Capacity: 4Mbit of static RAM, enabling efficient handling of large data buffers.
  • Speed: Fast access time, tailored for applications requiring quick data retrieval and storage.
  • Low Voltage Operation: Operates at 10V, suitable for low-power applications.