CY7C1041BNV33L-12VXCT
Mfr.Part #
CY7C1041BNV33L-12VXCT
Package / Case
44-BSOJ (0.400, 10.16mm Width)
Description
IC SRAM 4MBIT PARALLEL 44SOJ
Nominal Supply Current :
190mA
Reach Compliance Code :
Unknown
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
20
Standby Voltage-Min :
2V
Supply Voltage :
3.3V
Base Part Number :
CY7C1041
Density :
4 Mb
Address Bus Width :
18b
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Word Size :
16b
Package / Case :
44-BSOJ (0.400, 10.16mm Width)
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Memory Width :
16
Write Cycle Time - Word, Page :
12ns
Standby Current-Max :
0.00033A
Voltage - Supply :
3V~3.6V
Memory Size :
4Mb 256K x 16
Published :
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3V
Length :
28.575mm
Number of Pins :
44
Number of Terminations :
44
Qualification Status :
Not Qualified
Height Seated (Max) :
3.7592mm