CY7C028-15AC
Mfr.Part #
CY7C028-15AC
100-LQFP
Datasheet
Download
Description
IC SRAM 1MBIT PARALLEL 100TQFP
Memory
Length :
14mm
Memory Density :
1048576 bit
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Power Supplies :
5V
Terminal Position :
QUAD
Width :
14mm
Number of Functions :
1
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Standby Current-Max :
0.0015A
Surface Mount :
yes
Terminal Pitch :
0.5mm
Voltage - Supply :
4.5V~5.5V
Terminal Finish :
TIN LEAD
ECCN Code :
3A991.B.2.B
Standby Voltage-Min :
2V
Reach Compliance Code :
not_compliant
Access Time (Max) :
15 ns
Output Characteristics :
3-STATE
Base Part Number :
CY7C028
Number of Terminations :
100
Additional Feature :
INTERRUPT FLAG
Memory Format :
SRAM
Height Seated (Max) :
1.6mm
Output Enable :
yes
Supply Voltage :
5V
HTS Code :
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Supply Current-Max :
0.28mA
Lead Free :
Contains Lead
Write Cycle Time - Word, Page :
15ns
Mounting Type :
Surface Mount
Packaging :
Tray
Pin Count :
100
Peak Reflow Temperature (Cel) :
235
Organization :
64KX16
Memory Size :
1Mb 64K x 16
I/O Type :
COMMON
Published :
JESD-30 Code :
S-PQFP-G100
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Frequency :
15GHz